Serynow Awienir Jewsjejowicz

Awienir od małego wiedział, że zostanie kimś, kto będzie badał wszystko, co żyje lub kiedyś żyło. Jako dziecko łapał żaby i koniki polne i za pomocą „Zestawu Małego Chemika” (który dostał na piąte urodziny) i badał skład wnętrzności owych zwierząt.

Gdy skończył piętnaście lat, samodzielnie potrafił wykonać homogenat z mięśni bydlęcych i dzięki przeprowadzeniu dokładnej jego analizy zdefiniować ilość białka przypadającego na kilogram mięsa (inaczej: poznać zawartość mięsa w mięsie).

Dzięki tej umiejętności niewiele brakowało, żeby zamiast zostać naukowcem, zostałby na stałe sprzedawcą w spożywczaku, bo robił świetną reklamę i przyciągał klientów, dzięki trafnemu opisaniu walorów odżywczych każdego gatunku mięsa. Początkowo właściciel sklepu bardzo dobrze płacił Awienirowi i za wszelką cenę chciał go zatrzymać przy sobie. Niestety (a na szczęście dla ludzkości) Awienir znalazł sobie nową zabawę naukową i zaczął hodować mikroorganizmy. Sprzedawał zepsutą żywność, by zbadać reakcje ludzi na toksyny zawarte w różnych gatunkach pleśni. Wylano go za to z roboty i chcąc nie chcąc, Awienir musiał pójść na studia medyczne.

Jego wielkie odkrycie odbyło się przypadkiem. Pewnego razu zostawił kanapkę z szynką na stole laboratoryjnym, na którym rozkrawał trzustkę. Robił to nieostrożnie i wydzielina z trzustki wytrysnęła i rozlała się po całym stole, również na kanapce. Awienir nie chciał marnować kanapki, więc zbadał ilość białka w szynce, bo nie miał nic lepszego do roboty. Okazało się, że było go tam mniej, niż przed pochlapaniem jej sokiem trzustkowym (pomijając oczywiście ubytek masy z powodu nadgryzienia kanapki)! W ten sposób Serynow odkrył enzym hydrolizujący wiązania peptydowe. Enzym ten od tamtego dnia nosi dumną nazwę: proteaza Serynowa*.

*enzym ten ma jeszcze biliard innych nazw, np trypsyna, numer EC 3.4.21.4 w kapitalistycznej klasyfikacji enzymów, ale nazwy te są niepoprawne i nie powinny być używane.

Wynalazki:

Dodaj komentarz

  • NAWIGACJA

  • ZASADY

    1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

    2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

    3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

  • INFORMACJA

    Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

    Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

    KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

  • KONTAKT

      Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

      * Twoje imię

      * Twój e-mail

      Temat

      Twoja wiadomość

      * - pole wymagane