Brukow Dimitrij Aleksiejewicz

Bezpośrednio po II wojnie światowej wiele dróg w ZSRR było w opłakanym stanie. Rosjanie szukali sposobu na tanie, solidne i stosunkowo ładne drogi.

Ogłoszono nawet konkurs na najlepsze rozwiązanie owego problemu. Pamiętnego dnia 8 kwietnia 1947 roku, Dimitrij Brukow zaproponował, aby drogi wyłożyć kostką (nazwaną później jego imieniem). Pomysł się przyjął i szybko zaczęto odbudowywać drogi, ale sam pomysłodawca nagle zaginął.

Prawdopodobnie został usunięty przez NKWD, aby nie sprzedał swojego pomysłu w innych krajach. Po wojnie, gdy otworzono niektóre archiwa rosyjskie, Rosjanie już wiedzieli, komu zawdzięczali takie szybkie i skuteczne naprawienie dróg w państwie. Nadal jednak nie wiadomo kto i dlaczego wydał rozkaz zlikwidowania Brukowa. Nie wiadomo nawet dokładnie kim był. Na jego cześć kostka, którą wykłada się drogi, została nazwana kostką Brukowa (dziś często mylnie nazywaną kostką brukową).

Wynalazki: ,

komentarze 2

 1. Ciekawe jak nazywano kostkę „brukową” przed pojawieniem się Brukowa? Przecież bruk jest znany i często stosowany od wielu wieków. Historia jakaś taka naciągana, pewnie wymyślona przez Rosjan bo oni zawsze lubili się przechwalać i przypisywać sobie cudze zasługi.

 2. a nie przyszło nikomu do głowy, że to są jaja…

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane