Stuwatow Fiodor Siemionowicz

Urodzony w 1845, zmarły w 1874.

Tragiczna postać młodego geniusza, okradzionego z należnej mu sławy i dochodu przez jego promotora w petersburskim Instytucie Technologicznym i jego żonę (Wasilij i Lampa Jarzeniowowie, por. „Historia L. Jarzeniowej” Anatolija Oswietleniowa), którą z kolei prawdopodobnie łaczyły relacje z Łodyginem.

Żadne z nich nie dorobiło się na krzywdzie Fiodora Siemionowicza – zostali podobnie wykorzystani przez Edisona.

Polska, zawsze wrażliwa na nieprawości usprawiedliwiane przez kolejne reżimy moskiewskie, była prawdopodobnie jedynym krajem, w którym przyjęło sie okreslać najlepsze żarówki od nazwiska ich prawdziwego wynalazcy. W poczet Uczonych Radzieckich włączony pośmiertnie w 1940 r. po osobistej interwencji behawioralisty Schodowa, który w tym czasie na specjalne zlecenie Parti opracowywał, w porozumieniu z Moskiewskim Ogrodem Zoologicznym, klatkę na ludzi, której głównym założeniem miało być aby żyjący w systemie komunistycznym ludzie sami do niej wracali. Żarówki Stuwatowa użyte były w pierwotnych, luksusowych, modelach klatek, później wycofane stały się obiektem pożądania kolekcjonerów.

Wynalazki: ,

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane