Czekoladow Jegor Jefimowicz

Wybitny radziecki uczony, członek Instytu Żywienia przy Akademii Nauk ZSRR (1930), Laureat Nagrody Lenina (1934). Niesłusznie oskarżony i stracony w roku 1938, zrehabilitowany w roku 1959.

Urodzony w 1899 roku w Archipowce na dalekiej Syberii, tam chodził do szkoły podstawowej, którą ukończył z wyróżnieniem. Jego rodzice przenieśli się jednak w 1913 roku do Moskwy. Po Rewolucji Październikowa wstąpił do Partii Bolszewików i jednocześnie podjął naukę na Uniwersytecie, gdzie studiował technologię żywienia. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Ministerstwie Rolnictwa ZSRR, szybko awansował i w roku 1927 został Wiceministrem Rolnictwa. Jego kariera zawodowa nie przeszkodziła mu jednak w realizowaniu swojej pasji, jaką było poszukiwanie nowych rozwiązań smakowych w bogatej przecież kuchni radzieckiej.

Jak zwykle przypadek pomaga jednak wynalazcom. Pewnego razu do margaryny wysypała mu się torebka z kakao i Czekoladow odkrył intrygujący smak powstałej mieszanki. Po lekkim dosłodzeniu i podgrzaniu uzyskał lepką masę, którą udekorował ciasto. W ten sposób powstała masa, którą nazwano polewą Czekoladowa.

Za swoje odkrycie został uhonorowany przyjęciem w poczet Instytutu Żywienia przy Akademii Nauk ZSRR, a w pięciolecie swojego odkrycia otrzymał Nagrodę Lenina.

Niestety jego wynalazek okazał się w siermiężnych radzieckich czasach towarem deficytowym. Po wybuchu zamieszek spowodowanym brakiem kakao, został oskarżony o działalność antysocjalistyczną, a następnie skazany i stracony w roku 1938. Po śmierci Stalina został zrehabilitowany w roku 1959, a wynalazek wybitnego uczonego służy po dziś dzień we wszystkich kuchniach na całym świecie.

Wynalazki:

Komentarzy: 1

  1. Aleksandra

    Dlaczego nie ma ani słowa o współpracy Czekoladowa z Osipem Osipowiczem Deserowem? Czekoladow miał wszak ogromny wkład w pracę Deserowa nad jego tabliczką – wynalazkiem zawierającym również kakao i margarynę, ale jednak diametralnie różniącym się konsystencją i zastosowaniem.

Dodaj komentarz

  • NAWIGACJA

  • ZASADY

    1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

    2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

    3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

  • INFORMACJA

    Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

    Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

    KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

  • KONTAKT

      Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

      * Twoje imię

      * Twój e-mail

      Temat

      Twoja wiadomość

      * - pole wymagane