Gazow Borys Walentinowicz

Zainteresowania Gazowa zawsze intrygowały Radzieckie władze komunistyczne, które wraz z profesorem Spalinowem szukały alternatywnych paliw, zasilających jego jakże istotny dla gospodarki kraju produkt o nazwie Kosiarka Spalinowa.

Gazow potrafił bowiem perfekcyjnie mieszać propan z butanem, czego efektem były różnego rodzaju, często niekontrolowane, pokazy „sztucznych” wybuchów na przedmieściach Moskwy. Władze postanowiły poznać obydwu panów ze sobą, w nadziei że ich wspólne zainteresowania zaowocują być może wynalazkiem na skalę światową.

Po kilku latach wspólnej pracy panowie Gazow i Spalinow ogłosili pomysł na wykorzystanie perfekcyjnie zmieszanego propanu z butanem jako źródło zasilania kosiarek. Autorem projektu instalacji był Gazow, stąd jakże znana powszechnie Instalacja Gazowa, którą w naszych rejonach Samochodow zaadaptował do pojazdów z napędem od kosiarki.

Wynalazki:

komentarze 2

 1. Nie zapominajmy o mroczniejszym wynalazku Borysa Walentinowicza. Chodzi o urządzenie zwane komorą Gazowa.

 2. Jeszcze przecież butla Gazowa, broń Gazowa, kotłownia Gazowa…
  W uznaniu zasług jego nazwiskiem została nazwana przez UIPAC jedna ze stałych chemicznych – stała Gazowa.
  Gazowowi przypisywane jest także wynalezienie dziś już bardzo rzadko używanej lampy Gazowa.

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane