Kołow Vasilij Pietrowicz

Wielki radziecki astronom, który zrewolucjonizował Radziecki Program Kosmiczny. Od wczesnej młodości przeciwny wszystkiemu, co pochodziło z kapitalistycznego zachodu.

Na początku swojej kariery został zaproszony na ściśle tajny pokaz jednej z pierwszych radzieckich kosmicznych rakiet szpiegowskich. Owa rakieta leciała pionowo do góry, na pułapie stratosfery ostro zakręcała pod kątem 90 stopni, aby powtórzyć ten manewr 4 razy i wylądować niedaleko miejsca startu po upływie kilku dni.

Analizując materiał fotograficzny dostarczony przez rakietę, Vasilij z obrzydzeniem przyglądał się powierzchni USA, podzielonej na niemal identyczne, kwadratowe stany – był on bowiem dumny z nieregularnych okręgów, funkcjonujących w związku radzieckim. Zdjęcia były momentami nieostre z uwagi na prostolinijność lotu rakiety.

Wtedy przyszło olśnienie. Vasilij postanowił zminimalizować straty prędkości podczas ostrych zakrętów, a także polepszyć jakość otrzymanych zdjęć. Po długich obliczeniach powstała rakieta, która leciała po orbicie dookoła Ziemi na stałej wysokości, dzięki czemu zużywała mniej paliwa i robiła ostre zdjęcia.

Tak właśnie powstała Orbita Kołowa, a sam Vasilij – poza wieloma odznaczeniami – udowodnił, że okrągłe lepsze jest niż kwadratowe.

Wynalazki:

komentarze 3

 1. Fajny pomysł na stronę. Myślę, że ta strona by była jeszcze lepsza gdyby te teksty napisać z humorem, no wiecie, żeby były śmieszne. To by mogło się ludziom spodobać.

 2. Jesteśmy poważnymi, dorosłymi ludźmi, badaczami historii. Od śmiesznych tekstów, to jest JoeMonster.

 3. Bankomatow Ilicz Iwanowicz.
  Zapalony pokerzysta. Gdy przegrał przy zielonym stoliku cały swój majątek wraz z wyposażeniem domu i biura, zmuszony koniecznością wbił w szczelinę w ścianie kartę – ostatniego asa jaki pozostał zawieruszony w zakamarkach lewego rękawa. O dziwo ściana odwdzięczyła się spora sumą ukrytego w niej pohrabiowskiego złota.
  Zachęcony takim odkryciem od tej pory wbijał różne karty we wszystkie napotkane szczeliny. Rada Komisarzy Ludowych, przejęła jego pomysł, aby w sekretny sposób zaopatrywać wybranych towarzyszy w deficytowe dobra. Metoda ta wykradziona przez zbrodniczych imperialistycznych szpiegow, zdobyła wielką popularnośc na Zachodzie, jednak przyznać trzeba iż uczciwie zachowano z szacunkiem nazwisko odkrywcy wydobywania ukrytych w scianach pieniędzy. Tak powstała powszechna dziś Karta Bankomatowa.

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane