Cedzakow Jurij Mojsiejewicz

J.M. Cedzakow był pomocnikiem kuchennym w stołówce Zakładów Traktorowych nr 2 w Czelabińsku.

Codzienne przygotowywanie pełnowartościowych posiłków dla 1200 osób załogi nie pozwalało kucharzom nawet na chwilę odpoczynku. J.M Cedzakow skrócił czas przygotowania obiadu trzykrotnie, gotując zupę i drugie danie jednocześnie w jednym kotle, a następnie rozdzielając frakcje za pomocą wymyślonego przez siebie przyrządu – kawałka nierdzewnej blachy z wykonanymi gwoździem otworami, który umocowany był na drewnianym trzonku. Dzięki otworom frakcja płynna – zupa – pozostawała w kotle a Cedzakow dysponował wyłowionym z niej mięsem i jarzynami.

Za przyrząd, nazwany przez kucharzy łyżką Cedzakowa, J.M Cedzakow otrzymał tytuł Bohatera Pracy Socjalistycznej.

Wynalazki:

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane