Hamulcow Witalij Iwanowicz

Inżynier i racjonalizator w zakładach GAZ (Gorkowskij Awtozawod im. Wiaczesława Mołotowa).

W latach 60 oddelegowany do Togliatti w celu opracowania i wdrożenia technologii, niezbędnej do uruchomienia produkcji samochodu LADA. W historii zapisał się jako pomysłodawca ok. 1500 zmian konstrukcyjnych, dostosowujacych samochód LADA do ekspolatacji w ZSSR. Najistotniejszą z tych zmian było opracowanie układu wykorzystywanego do zmniejszania prędkości i zatrzymywania pojazdu, zbudowanego w oparciu o wirujący dysk i parę klocków ciernych. Dysk ten, dla uczczenia uczonego, nazwano tarczą Hamulcowa.

Witalij Hamulcow jest, obok Bajkowa, jednym z radzieckich wynalazców najbardziej lubianych przez dzieci. To z powodu linki, którą wynalazł i wprowadził do konstrukcji rowerów, aby łatwiej było je zatrzymywać po rozpędzeniu. Wynalazek oczywiście szybko ochrzczono mianem linki Hamulcowa.

Wynalazki: ,

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane