Linow Borys Alieksiejewicz

Profesor, ur. 1901 w Soczi.

Obszar Kaukazu, na którym wychował się i mieszkał uczony, stanowił nie lada wyzwanie dla budowniczych ustroju. Ukształtowanie terenu nie ułatwiało transportu ani załogi, ani materiałów. Budowa drogi niejednokrotnie była zbyt kapitałochłonnym wyzwaniem (czego budowniczowie planu gospodarczego nie chcieli nigdy otwarcie przyznać), nie wchodziła również w grę budowa tradycyjnej kolei. Z pomocą budowniczym pospieszyli naukowcy z Wszechzwiązkowego Instytutu Badań Nad Transportem Dóbr Społecznych i Ludu Pracującego.

Zespół składający się z tak znakomitych uczonych jak Giennadij Gondolow czy Witalij Krzesełkow, a kierowany właśnie przez prof. Linowa, pierwszego konstruktora funikularów, zaproponował szereg rozwiązań mających na celu transport ludzi i dóbr w trudno dostępne, górskie rejony. Rozwiązania te zostały przychylnie przyjęte przez Komitet, a następnie wprowadzone w życie, co znacznie przyczyniło się do budowy szczęśliwego społeczeństwa.

Do dziś Kolej Linowa, wraz z jej poszczególnymi typami (m.in. Kolej Gondolowa, Kolej Krzesełkowa) spełnia pożyteczną rolę jako środek transportu oraz atrakcja turystyczna w wielu rejonach świata.

Wynalazki: , ,

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane