Lodow Witoldowicz Kristof

Niezwykle płodny radziecki wynalazca i nie tylko.

Krostof Witoldowicz Lodow, urodzony na Uralu w podirkuckiej wiosce, pomimo trudnych warunków bytowych w młodości, oraz dzięki wyczuciu chłodnej atmosfery, dostał się na tamtejszy uniwersytet. Dzięki wyjątkowej pracowitości stał się uczniem znanego akademika Lodowcowa.

Wcześniejsze doświadczenia oraz wpływ mentora zaowocowały później wieloma odkryciami z dziedziny kriogeniki (Kriogenika Anastazja Pietrowna – wieloletnia muza, inspiracja naukowa i konkubina Lodowa, studiowała na tym samym kierunku, później Lodow nowo-utworzoną dziedzinę nauki nazwał jej imieniem).

Pierwszym znaczącym wynalazkiem była tzw. kostka Lodowa – służyła do chłodzenia wódki na akademickich imprezach. Wynalazek docenił i powszechnie wykorzystywał w młodości inny radziecki uczony Grigorij Masow.

Rozwinięciem tej idei była tzw. góra Lodowa, pomyślana pierwotnie jako wielka ilość kostek, później jednak ideę dopracowano, także dzięki wkładowi pracy akademika Lodowcowa. Góra Lodowa w późniejszym okresie posłużyła m. in. zatopieniu symbolu kapitalistycznej dominacji na oceanach – „Titanica”.

Jednym z komercyjnie zastosowanych wynalazków Lodowa była tzw. lodówka – komora chłodnicza (kriogeniczna, pierwotnie zwana Komorą Lodowa), służąca do produkcji kostek Lodowa. Ubocznym jej zastosowaniem było także przechowywanie żywności (sic!).

Kristof Lodow, oprócz pracy stricte naukowej, nie stronił od dziedzin artystycznych i humanistycznych, jako prawdziwy człowiek radzieckiego renesansu. Był wiec także prekursorem tzw. sztuki ulotnej – jako pierwszy rzezbił w najbardziej dostępnym materiale – lodzie, stąd pierwszą jego pracę nazwano Rzeźba Lodowa. Ten prąd w sztuce kontynuowany jest do dzis w Skandynawii, zaprzyjaźnionych Chinach i Republikach Kraju Tajgi.

Jak każdy radziecki naukowiec, Kristof Lodow prócz pracy akademickiej nie stronił od zabawy. Jego „Tafla Lodowa, spolszczona w procesie nowomowy do miana „lodowiska”, funkcjonuje do dziś jako plac popisów artystycznych, wyczynów sportowych, czy nocnych imprez zimowych (do czego pierwotnie stworzył je Lodow).

Wg. niepotwierdzonych pogłosek, Lodow wyemigrował do USA i przyjął rodowe nazwisko Iceberg.

Wynalazki: , , , , ,

komentarze 2

  1. RaDziecko

    Wg. niepotwierdzonych źródeł, Kristof Lodow cenił sobie zdrowy styl życia – m. in. wyhodował własny rodzaj sałaty, nazwanej później od jego nazwiska.

  2. Jego odkrycia tak znaczaco wpłynęły na styl życia w krajach socjalistycznych, że po ich wprowadzeniu na szeroką skalę w każdym domu rozpoczęła się epoka, nazwana od nazwiska tego uczonego – lodowcową

Dodaj komentarz

  • NAWIGACJA

  • ZASADY

    1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

    2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

    3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

  • INFORMACJA

    Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

    Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

    KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

  • KONTAKT

      Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

      * Twoje imię

      * Twój e-mail

      Temat

      Twoja wiadomość

      * - pole wymagane