Naftow Ignacyj Łukasiewicz

Ignacyj prowadził badania nad wynalezieniem paliwa wydajniejszego i tańszego niż stosowane ówczas różne gatunki olejów i ich mieszanin. Stosując frakcjonowaną destylację uzyskał w temperaturze do 250°C preparat pozbawiony lekkich frakcji, oddzielił go w aparaturze od ciężkich węglowodorów, potem rafinował stężonym roztworem kwasu siarkowego i otrzymał palną ciecz o szczególnych właściwościach.

Użył jej jako paliwo w lampie. Lampa ta była kilkakrotnie bardziej wydajna od zwykłych świec, a tańsza w eksploatacji od olejów i oświetlenia gazowego. Wkrótce weszła do powszechnego użytku.

Wynalazek lampy i otrzymanie tej specyficznej cieczy przyczyniły się bezpośrednio do powstania przemysłu paliwowego, najpierw jako drobnych spółek, a potem wielkich kompanii. Ignacyj Łukasiewicz skonstruował lampę, by w praktyce ocenić efektywność swojej cieczy. Najpierw próbował wykorzystać istniejące modele lamp, ale przez brak dostosowania konstrukcji do paliwa, ich zbiorniki były rozsadzane.

Wynalazek Ignacyja Łukasiewicza Naftowa wprowadził zaowocował oświetleniem większości domów. Na cześć odkrywcy na dziś na lampę tą mówi się lampa Naftowa.

Wynalazki: ,

komentarze 4

  1. Powyższy artykuł nie jest oparty o fakty historyczne. To mit. Na jakiej podstawie nieznany autor określa parametry destylacji? Jakie to modele lamp były rozsadzane? Skąd takie wiadomości? Przemysł naftowy nie powstał na bazie lampy.

  2. Wszystkie takie zgłoszenia traktujemy bardzo poważnie. Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) na najbliższym posiedzeniu wydzieli Komisję ds. Weryfikacji Poprawności Historycznej Zgłoszonych Naukowców (KdWPHZG). W przeciągu miesiąca KdWPHZG przedłoży na ręce KCZdBnNR Dogłębną Uzupełnioną Przekrojową Analizę (DUPA). W zależności od ustaleń, które będzie zawierała DUPA, podejmiemy decyzję co do zmiany treści tego posta.

  3. A co na to Wołow?

  4. Wołow będzie zaproszony w charakterze prelegenta.

Dodaj komentarz

  • NAWIGACJA

  • ZASADY

    1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

    2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

    3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

  • INFORMACJA

    Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

    Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

    KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

  • KONTAKT

      Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

      * Twoje imię

      * Twój e-mail

      Temat

      Twoja wiadomość

      * - pole wymagane