Zegarow Kir Nikitycz

Kir Nikitycz Zegarow – profesor, kierownik Instytutu Nauk Niestosowanych Wydziału Wszechwag Uniwersytetu im. Nadieżdy Krupskiej w Semipałatyńsku. Autor monumentalnej pracy pt. „Planowana dynamika powstawania sowchozów na Alasce po niechybnym odzyskaniu tejże”, a także szeregu artykułów w specjalistycznych periodykach o nieustalonym profilu.

Wszelako najbardziej znany jest z wynalazku, którego dokonanie i wdrożenie pozwoliło przerwać czarną serię nagłych zgonów w jednostkach saperskich Armii Czerwonej.

Radzieccy saperzy od dłuższego czasu bezskutecznie borykali się z problemem – w jaki sposób odpalić bombę, samemu jednocześnie uchodząc z życiem. Dotychczasowe eksperymenty, sprowadzające się do prób coraz szybszej ucieczki zaraz po odpaleniu ładunku, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Okazało się, że mimo osiągania przez radzieckiego sapera czasu 8,43 sekundy na 100 metrów w błocie i w pełnym oporządzeniu, eksplozja ładunku wybuchowego i tak była szybsza.

Poproszony przez Ministerstwo Obrony i Komitet Centralny o konsultację w tej delikatnej sprawie prof. Kir N. Zegarow błyskawicznie rozwiązał problem. Postanowił eksperymentalnie zintegrować z zapalnikiem bomby swój wysłużony budzik, który zawsze się spóźniał. Pomysł okazał się – nomen omen – strzałem w dziesiątkę. Bomby z podłączonymi do nich replikami budzika prof. Zegarowa zostały błyskawicznie skierowane do produkcji seryjnej, przyczyniając się do zachowania stanów osobowych dywizji saperskich Armii Radzieckiej. Na cześć autora wynalazku ten typ uzbrojenia został nazwany bombą Zegarowa i pod takim określeniem jest do dziś spotykany w handlu detalicznym.

Wynalazki:

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane