Kredytow Władisław Nikołajewicz

Rekin socjalistycznej finansjery, właściciel sieci banków w rejonie Krasnojarska.

Gdy rozwinął swoją działalność do szerszych niż uprzednio planował rozmiarów, problemem stała się zbyt mała operatywność. Pracownicy banków nie byli w stanie obsługiwać zarówno tych, którzy chcieli powierzyć bankom swoje oszczędności, jak i tych, którzy zaciągali u nich pożyczki na różne cele.

Chcąc zminimalizować konieczność obsługi każdej, nawet najdrobniejszej płatności, dokonywanej przez klientów ze swoich kont, Kredytow postanowił wydać im specjalną kartę, na której po każdej transakcji dokonanej ze środków zgromadzonych w banku osoba przyjmująca płatność zapisywała wysokość długu, jaką właściciel karty miał z tytułu dokonania płatności. Raz na miesiąc klient przychodził do banku i wpłacał należną gotówkę na pokrycie swoich dawnych zobowiązań.

Karta na tyle uprościła system, że z czasem coraz więcej ludzi chciało zaciągać pożyczki. Często zdarzało się, że ludzie ci nie byli w stanie zarobić na spłatę należności i pojawiały się problemy. Wtedy Kredytow wpadł na pomysł, aby sprawdzać, czy potencjalny dłużnik będzie w stanie odrobić zadłużenie. Badanie to polegało na sprawdzeniu zdolności do pracy, toteż potocznie szybko zyskało nazwę zdolność kredytowa.

Przez lata system funkcjonowania karty zmieniał się bardzo. Pierwotnie wymyślona karta kredytowa była wprawdzie dosyć prymitywną wersją dziś obowiązujących, ale nie należy zapominać, iż to właśnie temu uczonemu zawdzięczamy tę funkcjonującą do dziś nazwę.

Wynalazki: ,

Dodaj komentarz

  • NAWIGACJA

  • ZASADY

    1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

    2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

    3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

  • INFORMACJA

    Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

    Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

    KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

  • KONTAKT

      Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

      * Twoje imię

      * Twój e-mail

      Temat

      Twoja wiadomość

      * - pole wymagane