Ryżow Wasilij Aleksandrowicz

Problem oczyszczenia silnie zabrudzonch powierzchni od dawna trapił Wasilija Aleksandrowicza Ryżowa, starszego inpektora ds. higieny Zakładów Mechanicznych im. Kujbyszewa w Uljanowsku.

Używane do sprzątania szmaty szybko strzępiły się na nierównościach podłóg a pakuły nie sprawdzały się w licznych zakamarkach i zagłębieniach. Rozwiązanie problemu podpowiedziała Wasilijowi przyroda. Wzorując się na anatomii jeża (Erinaceus) skonstruował on z deski nabitej gęsto drobnymi drutami narzędzie doskonałe do szorowania i drapania, proste i trwałe. Jego wynalazek – szczotka Ryżowa – to obecnie wyposażenie każdej radzieckiej sprzątaczki.

Wynalazki:

komentarze 2

 1. […] przy pomocy dwustulitrowej beczki po oleju napędowym. Oczyściwszy gruntownie wnętrze za pomocą szczotki Ryżowa, wywiercił w jej dnie używając piły Łańcuchowa dość duży otwór, w którym umocował […]

 2. Podczas swoich wyczerpujących badań wymyślił również środek spożywczy, do regeneracji osłabionych organizmów biologicznych, do dziś nazywanych zupa Ryżowa.

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane