Dworcow Witalij Iwanowicz

Witalij Iwanowicz Dworcow urodził się w 1907 roku w rodzinie słynnego wynalazcy i pioniera kolejnictwa Iwana Borysewicza Dworcowa.

Mały Witalij, świadom tego, jak niezmierny wkład w rozwój transportu kolejowego wniósł jego ojciec, od dziecka pragnął pójść w jego ślady. Z tego względu, a po części z zamiłowania do solidnych posiłków, Witalij podjął studia na Politechnice, która słynęła z doskonałej kuchni. Wizja śledzi skąpanych w śmietanie i misy parującej kaszy jaglanej miały niebagatelny wpływ na wybór młodego Dworcowa.

Zainteresowania Witalija zaczęły wreszcie zdecydowanie ewoluować w stronę kulinariów, a żeby pogodzić studia, pasję i rodzinne tradycje postanowił on otworzyć w Moskwie pierwszą eksperymentalną restaurację przy budynku kolei. Był to rok 1936. Restauracja, na którą popularnie zaczęto mawiać „restauracja Dworcowa” szybko zasłynęła jako miejsce, gdzie dbałość o jakość posiłków idzie w parze ze skromnością ich formy. Aby proletariat czuł się w lokalu jak u siebie, zadbano o najdrobniejsze detale – od zapachów po bufetową uprzejmą jak wierna żona dzień po wypłacie.

Innowacja Witalija Dworcowa wkrótce zyskała popularność na całym świecie a niektóre jej przykłady można napotkać po dziś dzień. Szczęśliwy i bogaty Witalij odszedł z tego świata w progu swej pierwszej restauracji, zadławiwszy się ością, 15 czerwca 1969 roku.

Wynalazki:

komentarze 4

 1. Można jeszcze dopisać, że na jego cześć nazwano ulice w wielu miastach, zwykle znajdujące się w pobliżu budynków kolejowych.

 2. Mylisz się, ulice są nazwane od innego Dworcowa:
  Dworcow Aleksiej Aleksandrowicz

 3. To nie prawda. Tu jest o Dworcowie prawda: http://dworcow.prv.pl/

 4. Niestety, wysiłki Narodu Polskiego, aby uczcić dokonania i wkład w naukę radzieckich naukowców – członków rodziny Dworcowa, w sposób, o ktorym napisał powyżej bb, mogą zostać zniweczone przez aktywistów PIS, którzy z determinacją godną lepszej sprawy wnisokują o usunięcie Dwrcowa, jako patrona naszych ulic: http://natemat.pl/189033,dekomunizacyjny-absurd-radny-pis-z-krakowa-chce-by-nazwe-zmienila-ulica-dworcowa … :( a może ;) ?

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane