Goras Pietia Grekawicz
Na liście radzieckich uczonych nie może zabraknąć najbardziej chyba w całym świecie znanego matematyka, który sformułował jedno z podstawowych twierdzeń tej dziedziny nauki, znane dziś jako Twierdzenie Pietii Gorasa.
Przybliżmy okoliczności, w jakich ów wybitny uczony sformułował swe twierdzenie:
Budynek władz pewnego radzieckiego miasta miał kształt trójkąta prostokątnego. Przy przyprostokątnych ścianach znajdowały się dwa wyłożone kostką Brukowa kwadratowe place: Plac Aluminiowa i Plac Burzowa. Przy przeciwprostokątnej ścianie również był kwadratowy plac, imienia Czasowa, był on jednak w bardzo kiepskim stanie gdyż było tam pełno błota. Gdy władze miasta dowiedziały się o wizycie Pierwszego Sekretarza, postanowiły przywitać go na Placu Czasowa, jednakże jak to zrobić, jeśli jest on w tak fatalnym stanie? Toż to wstyd dla miasta! Poproszono wówczas o pomoc Pietię Gorasa, którego mądrość już wówczas była znana. Ten wykonał obliczenia i rzekł: „Jeżeli weźmiecie kostki z placu Aluminiowa i Burzowa, i żadnej nie zepsujecie, to starczy ich dokładnie na wyłożenie placu Czasowa!”, co w skrócie zapisał: A^2+B^2=C^2. Jak powiedział, tak zrobiono, i okazało się to prawdą.
Uzupełnienie:
Jak wiadomo z nieznanych źródeł Pietia Goras miał na drugie imię, po ojcu, Grekawicz, co często mylnie jest interpretowane jako błędna odmiana jego rzekomego kraju pochodzenia.