Goras Pietia Grekawicz

Na liście radzieckich uczonych nie może zabraknąć najbardziej chyba w całym świecie znanego matematyka, który sformułował jedno z podstawowych twierdzeń tej dziedziny nauki, znane dziś jako Twierdzenie Pietii Gorasa.

Przybliżmy okoliczności, w jakich ów wybitny uczony sformułował swe twierdzenie:
Budynek władz pewnego radzieckiego miasta miał kształt trójkąta prostokątnego. Przy przyprostokątnych ścianach znajdowały się dwa wyłożone kostką Brukowa kwadratowe place: Plac Aluminiowa i Plac Burzowa. Przy przeciwprostokątnej ścianie również był kwadratowy plac, imienia Czasowa, był on jednak w bardzo kiepskim stanie gdyż było tam pełno błota. Gdy władze miasta dowiedziały się o wizycie Pierwszego Sekretarza, postanowiły przywitać go na Placu Czasowa, jednakże jak to zrobić, jeśli jest on w tak fatalnym stanie? Toż to wstyd dla miasta! Poproszono wówczas o pomoc Pietię Gorasa, którego mądrość już wówczas była znana. Ten wykonał obliczenia i rzekł: „Jeżeli weźmiecie kostki z placu Aluminiowa i Burzowa, i żadnej nie zepsujecie, to starczy ich dokładnie na wyłożenie placu Czasowa!”, co w skrócie zapisał: A^2+B^2=C^2. Jak powiedział, tak zrobiono, i okazało się to prawdą.

Uzupełnienie:

Jak wiadomo z nieznanych źródeł Pietia Goras miał na drugie imię, po ojcu, Grekawicz, co często mylnie jest interpretowane jako błędna odmiana jego rzekomego kraju pochodzenia.

Dodaj komentarz

  • NAWIGACJA

  • ZASADY

    1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

    2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

    3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

  • INFORMACJA

    Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

    Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

    KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

  • KONTAKT

      Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

      * Twoje imię

      * Twój e-mail

      Temat

      Twoja wiadomość

      * - pole wymagane