Ozonow Wiktor Siergiejewicz

Witia Ozonow dorastał na przedmieściach Leningradu w latach 80-tych ubiegłego wieku.

W wolnych chwilach kopał piłkę z kolegami i pił tanie wino. Jego ulubionym zagraniem był mocny wykop lobem spod własnej bramki, czym kompletnie zaskakiwał bramkarza przeciwników.

Wtedy Ozonow nie myślał jeszcze o karierze naukowca. Tego feralnego dnia, Witia w przerwie meczu pobiegł po wino do pobliskiego sklepu, który okazał się zamknięty. Wrócił roztrzęsiony, a przy najbliższej okazji, chcąc wykonać swoje słynne zagranie, kopnął piłkę tak mocno, że zniknęła ona w chmurach. I nigdy nie wróciła.

Niedługo potem naukowcy zaczęli otrzymywać dziwne odczyty z atmosfery. Witia Ozonow był już wtedy na studiach i dowiedział się o nich z lokalnej radzieckiej prasy. To właśnie on naprowadził naukowców na odkrycie dziury, opowiadając ze wstydem o swoim przypadku z piłką. Okazało się, że owa piłka zrobiła wyrwę w atmosferze, powodując ulatnianie się ozonu w kosmos.

Od tamtej pory Dziura Ozonowa nosi nazwę po swoim twórcy, który nękany wyrzutami sumienia postanowił poświęcić się nauce i pracować nad zmniejszeniem negatywnych skutków istnienia dziury.

Wynalazki:

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane