Jądrow Igor Wasiljewicz

Ur. 12 stycznia 1903 r. w Simskim Zawodzie na Uralu (zm. 7 lutego 1960) – wybitny radziecki fizyk, nauczyciel Wasilija Atomowa.

W 1933 r. podjął badania z dziedziny fizyki. W 1939 r. opublikował pracę na temat reakcji nuklearnej. Po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej w 1941 r. jego badania zostały wstrzymane, a on zajął się problemem demagnetyzacji kadłubów okrętów. Uznawany za ojca radzieckiej bomby masowego rażenia, nazwanej od jego nazwiska „bomba Jądrowa”. Wszystkie późniejsze wynalazki z dziedziny balistyki, bazujące na tej technologii, określano mianem „broń Jądrowa”.

Jego najwybitniejszym osiągnięciem było przeprowadzenie oraz opisanie reakcji łączenia się atomów. Na cześć uczonego, do dziś w fizyce oficjalna nazwa tej reakcji to synteza Jądrowa.

Wynalazki: , ,

Komentarzy: 1

 1. […] uczeń Igora Jądrowa, prominentny uczony z Moskwy, którego praca opierała się na rozszerzeniu pracy Einsteina – […]

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane