Rynkow Stanisławowicz Strumilin

Ur. 29 stycznia 1877, zm. 25 stycznia 1974 w Moskwie. Radziecki ekonomista i statystyk pochodzenia polskiego. Członek Akademii Nauk ZSRR (1931), Bohater Pracy Socjalistycznej w (1967). Laureat Nagród Lenina (1958) i Stalina (1942). Jeden z autorów planów uprzemysłowienia Związku Radzieckiego.

Lata jego młodości były dla niego ciężkim czasem. Brak podstawowych artykułów spożywczych w sklepach sprawiał, że często cierpiał głód. Właśnie wtedy postanowił, że podejmie edukację i w przyszłości zajmie się rozwiązaniem problemów z zaopatrzeniem.

Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę w Narodowym Instytucie Planowania Gospodarki i Pracy. Szybko odkrył, że problem pustych półek spowodowany jest tym, że ceny produktów są zbyt niskie i ludzie masowo wykupują wszystko, co jest dostępne (nawet, gdy nie jest to konieczne). Postanowił więc podnieść ceny wszystkich produktów.

Efekt niestety nie był zadowalający. Fabryki produkowały takie same ilości, jednak ludzi nie było stać na ich zakup. Towar więc zalegał na półkach, a ludzie wciąż byli głodni.

Rynkow odkrył więc, że cenę należy ustalić na takim poziomie, żeby z jednej strony ludzi stać było na zakup, a z drugiej strony kupowali tylko tyle, ile faktycznie jest im potrzebne. Z kolei wielkość produkcji miała zostać ustalona na poziomie zaspokajającym potrzeby obywateli.

Działania Rynkowa przyniosły pożądany efekt. W ZSRR zapanowała równowaga – ludzi stać było na dobra i usługi, a towar dostępny był w sklepach. Na cześć wielkiego uczonego, cena, która zapewnia tę równowagę w literaturze określana jest jako cena Rynkowa.

Wynalazki:

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane