Papierosow Matwiej Martinowicz

Wybitny filozof i toksykolog radziecki.

W kołchozie, w którym się wychował, prowadzono przemysłową uprawę tytoniu. Papierosow, w odróżnieniu od swoich towarzyszy, którzy palili nagminnie i po cichu, był zdecydowanym przeciwnikiem używania machorki. Uraz ten wyniósł z dzieciństwa, kiedy to jego ojciec zmarł z powodu biernego palenia i od tego czasu on sam nie mógł wręcz znieść tytoniowego smrodu. Z tej przyczyny wyjechał do Moskwy, gdzie zatrudnił się na stanowisku sprzątacza na Uniwersytecie Łomonosowa.

Cały swój wolny czas poświęcając na naukę doszedł do tego, iż przyjęto go bez egzaminów na Wydział Filozofii. Nadal jednak dręczył go problem zależności między dymem a stanem zdrowia człowieka, dlatego też zrobił doktorat w GIT (Gławnyj Institut Toksikologii).

Olśnienie przyszło, gdy jeden z adiunktów zatrzasnął się w windzie w trakcie palenia machorki. Papierosow pomyślał wtedy, że dobrze by było stworzyć takie pomieszczenia z drzwiami, gdzie delikwenci mogliby oddawać się swojemu nałogowi, nie dręcząc smrodem otoczenia wokół. W ten sposób narodziło się urządzenie, które znamy pod nazwą „kabina Papierosowa”.

Niestety, nie uzyskało ono aprobaty w ZSRR z uwagi na zbyt wielką powszechność nałogu palenia (palił również sam Józef Wissarionowicz). Papierosow był zmuszony wyemigrować na zachód, aby uniknąć Wielkiej Czystki. Przez Szwecję (w której długo nie zabawił) dotarł do Holandii i tam osiadł na stałe.

Umierał usatysfakcjonowany, gdyż kapitalistyczne państwa doceniły jego geniusz, który znalazł licznych naśladowców.

Wynalazki:

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane