Rosołow Michaił Siergiejewicz

Urodzony 17 sierpnia 1884 roku w Petersburgu, wybitny radziecki kucharz.

Od dzieciństwa przejawiał zainteresowanie kuchnią. Ze względu na ogromny talent i nadzwyczajne umiejętności kulinarne, już w wieku 20 lat odpowiedzialny był za przygotowanie menu dla Cara Mikołaja II. W trakcie Rewolucji Październikowa stanął jednak po stronie ludu i otruł rodzinę carską.

W czasie II wojny światowej ściśle współpracował z radzieckimi władzami w celu znalezienia uniwersalnego posiłku dla radzieckich żołnierzy, którego przygotowanie byłoby łatwe nawet w spartańskich warunkach, a wartości odżywcze zaspokajać miały zapotrzebowanie wojaków w należytym stopniu.

Efektem tych prac było wynalezienie Kostki Rosołowa, dzięki której jak front długi i szeroki, Rosjanie zajadali się rosołem, który dodawał im sił do walki. Po wojnie za swe zasługi Rosołow uhonorowany został sześciokrotnie Orderem Lenina oraz został odznaczony tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

Rosołow był również znanym i szanowanym profesorem na wydziale Kucharstwa Socjalistycznego Uniwersytetu Moskiewskiego, gdzie uczył m.in. Siergieja Pomidorowa.

Wynalazki:

Dodaj komentarz

  • NAWIGACJA

  • ZASADY

    1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

    2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

    3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

  • INFORMACJA

    Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

    Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

    KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

  • KONTAKT

      Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

      * Twoje imię

      * Twój e-mail

      Temat

      Twoja wiadomość

      * - pole wymagane