Tenisow Gienadij Pawłow

Ten zapomniany już geniusz radzieckiej myśli racjonalizatorskiej, krzewiciel rozwoju cielesnego Towarzyszy i Towarzyszek, gościł w młodych latach na stypendium w Królestwie Brytyjskim. Zaobserwował tam, jak młodzież i ludzie w wieku średnim umilali sobie niedzielne popołudnia w parkach i na placach, odbijając za pomocą rakiet/paletek „lotkę” zbliżoną kształtem do wydrążonego stożka, z zaokrąglonym i obciążonym końcem. Grę tą nazywali „badminton”.

Po powrocie do rodzinnego Kraju Rad i przyjęciu posady wykładowcy w Jekatynburskim uniwersytecie, nasz uczony postanowił przenieść poznaną na zachodzie grę w realia Sowieckiego Sojuza. Jednak ponieważ produkcja „lotek” była zbyt kosztowna, musiał dokonać jakieś zmiany. Odpowiednio zwijając dwie przywiezione z zachodu podpaski i sklejając ich brzegi otrzymał małą, sprężystą piłkę, z charakterystycznym wzorem w miejscu łączenia. Tak narodziła się pierwsza Piłka Tenisowa.

W późniejszych latach bujny rozwój sportów masowych doprowadził do jeszcze kilku podobnych 'odkryć’, dokonanych przez tak sławnych uczonych jak: Siatkow, Koszykow czy Pingpongow (półkrwi Chińczyk).

Wynalazki: , , ,

Dodaj komentarz

 • NAWIGACJA

 • ZASADY

  1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

  2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

  3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

 • INFORMACJA

  Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

  Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

  KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

 • KONTAKT

   Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

   * Twoje imię

   * Twój e-mail

   Temat

   Twoja wiadomość

   * - pole wymagane