Wtryskow Grigorij Aleksandrowicz

Urodził się w 1859 r. w Lublinie w zaborze rosyjskim. Zmarł w 1899 r. w Monachium. Radziecki inżynier i wynalazca.

W młodości wraz z rodzicami wyjechał do Niemiec. Od młodości interesowała go mechanika i raczkująca w na początku XX wieku motoryzacja. Dzięki determinacji i zdolnościom szybko zdał egzaminy wstępne i otrzymał indeks politechniki monachijskiej.

Podczas studiów poznał Rudolfa Diesla, z którym przyjaźnił się do swojej śmierci w 1899 roku. Diesel szybko włączył swojego nowego znajomego do badań nad swoją konstrukcją silnika o zapłonie samoczynnym. Największym problemem Diesla było znalezienie dostatecznie wytrzymałej pompy do podawania do cylindrów paliwa o wiele wyższej temperaturze niż w przypadku silników benzynowych, gaźniki i prymitywne pompy paliwowe nie wytrzymywały ogromnych temperatur dieslowskich silników.

Tutaj z pomocą przyszedł Dieslowi właśnie jego przyjaciel Grigorij Wtryskow i skonstruował pompę zdolną tłoczyć paliwo o takowej temperaturze do silnika konstruowanego przez Rudolfa. Wtryskow pomógł też Rudolfowi przy różnych innych mniej znaczących problemach z nowym wynalazkiem.

Niestety w 1899 niespełna rok przed prezentacją wynalazku na targach podczas jednego z testów silnika doszło do eksplozji podczas której zginał Wtryskow a Diesel został niegroźnie ranny.

W 1990 silnik Diesla zdobył ogromne zainteresowanie. Rudolf nie zapomniał jednak o przyjacielu i jedną z ważniejszych części silnika wysokoprężnego nazwał pompą Wtryskowa.

Pompa Wtryskowa po znacznych modyfikacjach jest w silnikach Diesla do dziś.

Wynalazki:

Dodaj komentarz

  • NAWIGACJA

  • ZASADY

    1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

    2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

    3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

  • INFORMACJA

    Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

    Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

    KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

  • KONTAKT

      Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

      * Twoje imię

      * Twój e-mail

      Temat

      Twoja wiadomość

      * - pole wymagane