Kwarcow Sergiej Jefimowicz

Sergiej Jefimowicz Kwarcow od młodych lat mieszkał w stolicy Rosji – Moskwie. Miał on w związku z tym okazję obserwować postęp technologiczny „z pierwszego rzędu”, a po ukończeniu Politechniki Moskiewskiej – również w nim uczestniczyć.

Sergiej był bardzo zdolnym studentem i studiował na dwóch wydziałach – Powłok i Rozpuszczalników oraz Elektrycznym. Miał smykałkę do technologii i był pedantem, nie znoszącym brudu. Już na pierwszym roku studiów, nie mogąc znieść syfu panującego w akademikach, zbudował lampę o właściwościach bakteriobójczych, którą włączał po wyjściu na uczelnię. Wynalazek ten został zaadaptowany na zachodzie i nazwany od nazwiska swojego twórcy – lampa Kwarcowa.

Mało kto wie, że Sergiej Kwarcow był też wielkim fanem motoryzacji. Kiedy kupił swoją pierwszą Ładę w 1978 roku, Moskwa wyglądała jak wielki plac budowy. Bardzo wadziło to Sergiejowi, który po każdym przejeździe przez miasto musiał myć samochód. W kilka nocy stworzył on więc powłokę, która pokrywała lakier niewidzialną, przezroczystą warstwą, a następnie zastygała, chroniąc pojazd przed brudem i zarysowaniami. Powłoka Kwarcowa jest do dziś z powodzeniem użytkowana w detailingu samochodowym, ciesząc coraz to nowe pokolenia fanów motoryzacji.

Wynalazki: ,

Dodaj komentarz

  • NAWIGACJA

  • ZASADY

    1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

    2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

    3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

  • INFORMACJA

    Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

    Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

    KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

  • KONTAKT

      Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

      * Twoje imię

      * Twój e-mail

      Temat

      Twoja wiadomość

      * - pole wymagane