Kwarcow Sergiej Jefimowicz
Sergiej Jefimowicz Kwarcow od młodych lat mieszkał w stolicy Rosji – Moskwie. Miał on w związku z tym okazję obserwować postęp technologiczny „z pierwszego rzędu”, a po ukończeniu Politechniki Moskiewskiej – również w nim uczestniczyć.
Sergiej był bardzo zdolnym studentem i studiował na dwóch wydziałach – Powłok i Rozpuszczalników oraz Elektrycznym. Miał smykałkę do technologii i był pedantem, nie znoszącym brudu. Już na pierwszym roku studiów, nie mogąc znieść syfu panującego w akademikach, zbudował lampę o właściwościach bakteriobójczych, którą włączał po wyjściu na uczelnię. Wynalazek ten został zaadaptowany na zachodzie i nazwany od nazwiska swojego twórcy – lampa Kwarcowa.
Mało kto wie, że Sergiej Kwarcow był też wielkim fanem motoryzacji. Kiedy kupił swoją pierwszą Ładę w 1978 roku, Moskwa wyglądała jak wielki plac budowy. Bardzo wadziło to Sergiejowi, który po każdym przejeździe przez miasto musiał myć samochód. W kilka nocy stworzył on więc powłokę, która pokrywała lakier niewidzialną, przezroczystą warstwą, a następnie zastygała, chroniąc pojazd przed brudem i zarysowaniami. Powłoka Kwarcowa jest do dziś z powodzeniem użytkowana w detailingu samochodowym, ciesząc coraz to nowe pokolenia fanów motoryzacji.
Wynalazki: lampa kwarcowa, powłoka kwarcowa