Budżetow Stanisław Strumilin

Budżetow Stanisław Strumilin

Radziecki statystyk i ekonomista. Był członkiem Akademii Nauk ZSRR (1931), Bohaterem Pracy Socjalistycznej w (1967). Laureat Nagród Lenina (1958) i Stalina (1942). Jeden z autorów planów uprzemysłowienia Związku Radzieckiego.

W młodzieńczych latach aktywnie uczestniczył w rewolucyjnych ruchach lewicowych, co jednak nie podobało się jego konserwatywnemu ojcu Gustavovi, który wyrzucił go z domu. Młody Stanisław rozpoczął więc pracę jako sprzedawca paliwa, jednocześnie studiował w Piotrogradzie na Uniwersytecie Polietechnicznym.

Wkrótce po studiach został szefem Centralnego Biura Planowania, gdzie skupiał się na szacowaninu wpływów i wydatków Skarbca Ludowego. Okres jego drugiej kadencji był czasem niezwykle trudnym – w wyniku prób obalenia Władzy Ludowej oraz licznych powodzi na przełomie 1923 i 1924 roku w wielu fabrykach panowały długie przestoje, Ludowe Gospodarstwa Rolne miały mniejsze zbiory. Do Skarbca wpływało mniej pieniędzy ze sprzedaży towarów za granicę, jednocześnie większe środki przeznaczane były na pomoc poszkodowanym w wyniku klęsk obywatelom. Pieniedzy w Skarbcu ubywało.

Budżetow stanął w obliczu sytuacji beznadziejnej – grupa zamachowców na sprawiedliwość i praworządność włamała się do Skarbca poprzez wielką dziurę, którą wykonala w jego ścianie. Przez otwór wynosili resztki majątku ludowego. ZSRR groził upadek. Winą za napad obarczono samego Budżetowa twierdząc, że w wyniku jego zaniedbań, przestępcom tak łatwo udało wykonać się dziurę w ścianie Skarbca. Media ludowe zaczęły otwór złośliwie nazywać dziurą Budżetowa.

Sam jednak Budżetow nie poddał się i podniósł kraj ze skraju bankructwa. Wezwał obywateli do pomocy w ratowaniu gospodarki i przekazywania swoich oszczędności na ten szczytny cel. Lud nie zawiódł. Wspólnymi siłami załatano dziurę Budżetowa, napełniono Skarbiec i w kraju przywrócono stabilność.

Do dziś na całym świecie w przypadku braków w państwowych skarbcach, wzorem Budżetowa, rządzący sięgają do kieszeni obywateli. Powszechne stało się również pojęcie „dziura Budżetowa” oznaczające właśnie większą ilość wydatków niż wpływów do skarbca.

Wynalazki:

Komentarzy: 1

  1. Jezeli uczony ma na 2. imie Strumilin to jego ojciec nie moze miec na imie Gustav…

Dodaj komentarz

  • NAWIGACJA

  • ZASADY

    1. Każdy, kto odkrył uczonego, może go śmiało dodać przez formularz. Odkrywca powinien dołączyć krótką biografię. Zgłoszony naukowiec podlega weryfikacji (moderacji) przez nasz zespół badaczy.

    2. Dodajemy takich uczonych, których nazwiska lingwistycznie pasują do wynalazków. Bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Szanujemy naukę - piszemy bez obelg i używamy poprawnej polszczyzny.

    3. Wszelkie sugestie dotyczące działania serwisu zgłaszamy za pomocą formularza kontaktowego, łatwo dostępnego z prawej strony. W ten sposób NIE dodajemy naukowców.

  • INFORMACJA

    Komitet Centralny Zespołu ds. Badań nad Nauką Radziecką (KCZdBnNR) wykorzystuje na tej stronie technologię polegającą na przechowywaniu ciasteczek na komputerach Obywateli. Dzięki temu KCZdBnNR wie, skąd pochodzą Obywatele odwiedzający serwis.

    Informacja ta jest regularnie wykorzystywana podczas cyklicznych obrad KCZdBnNR, na których rumiani członkowie KCZdBnNR wspólnie radują się i śpiewają pieśni, patrząc na ilościowe i graficzne odwzorowania odwiedzin Obywateli.

    KCZdBnNR jednocześnie informuje, że Igor Internetow - twórca Przeglądarki - przewidział w swoim wynalazku możliwość wyłączenia akceptacji ciasteczek na życzenie Obywatela.

  • KONTAKT

      Kontakt z nami za pomocą poniższego formularza:

      * Twoje imię

      * Twój e-mail

      Temat

      Twoja wiadomość

      * - pole wymagane