Budżetow Stanisław Strumilin
Budżetow Stanisław Strumilin
Radziecki statystyk i ekonomista. Był członkiem Akademii Nauk ZSRR (1931), Bohaterem Pracy Socjalistycznej w (1967). Laureat Nagród Lenina (1958) i Stalina (1942). Jeden z autorów planów uprzemysłowienia Związku Radzieckiego.
W młodzieńczych latach aktywnie uczestniczył w rewolucyjnych ruchach lewicowych, co jednak nie podobało się jego konserwatywnemu ojcu Gustavovi, który wyrzucił go z domu. Młody Stanisław rozpoczął więc pracę jako sprzedawca paliwa, jednocześnie studiował w Piotrogradzie na Uniwersytecie Polietechnicznym.
Wkrótce po studiach został szefem Centralnego Biura Planowania, gdzie skupiał się na szacowaninu wpływów i wydatków Skarbca Ludowego. Okres jego drugiej kadencji był czasem niezwykle trudnym – w wyniku prób obalenia Władzy Ludowej oraz licznych powodzi na przełomie 1923 i 1924 roku w wielu fabrykach panowały długie przestoje, Ludowe Gospodarstwa Rolne miały mniejsze zbiory. Do Skarbca wpływało mniej pieniędzy ze sprzedaży towarów za granicę, jednocześnie większe środki przeznaczane były na pomoc poszkodowanym w wyniku klęsk obywatelom. Pieniedzy w Skarbcu ubywało.
Budżetow stanął w obliczu sytuacji beznadziejnej – grupa zamachowców na sprawiedliwość i praworządność włamała się do Skarbca poprzez wielką dziurę, którą wykonala w jego ścianie. Przez otwór wynosili resztki majątku ludowego. ZSRR groził upadek. Winą za napad obarczono samego Budżetowa twierdząc, że w wyniku jego zaniedbań, przestępcom tak łatwo udało wykonać się dziurę w ścianie Skarbca. Media ludowe zaczęły otwór złośliwie nazywać dziurą Budżetowa.
Sam jednak Budżetow nie poddał się i podniósł kraj ze skraju bankructwa. Wezwał obywateli do pomocy w ratowaniu gospodarki i przekazywania swoich oszczędności na ten szczytny cel. Lud nie zawiódł. Wspólnymi siłami załatano dziurę Budżetowa, napełniono Skarbiec i w kraju przywrócono stabilność.
Do dziś na całym świecie w przypadku braków w państwowych skarbcach, wzorem Budżetowa, rządzący sięgają do kieszeni obywateli. Powszechne stało się również pojęcie „dziura Budżetowa” oznaczające właśnie większą ilość wydatków niż wpływów do skarbca.
Wynalazki: dziura budżetowa
Jezeli uczony ma na 2. imie Strumilin to jego ojciec nie moze miec na imie Gustav…